You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

  • 2020-02-21

Dwa zespoły z naszej szkoły wystartowały w V Turnieju Debat Historycznych IPN, który odbył się w czwartek, 20 lutego, w Poznaniu. W sumie zmierzyło się 12 grup z całej Wielkopolski.

Nasz pierwszy zespół w składzie: Julia Wasielewska, Aleksander Sobczak, Aleksandra Musiał, Wiktoria Walczak po trzech pojedynkach z zespołami: I LO w Kościanie, Liceum Marii Magdaleny w Poznaniu i II LO w Poznaniu, zajął drugie miejsce w grupie z dwoma zwycięstwami, dzięki czemu awansował do ćwierćfinału.

Drugi zespół w składzie: Mariusz Wieczorek, Maciej Mikołajczyk, Roksana Figura, Dominika Purul wygrał wszystkie pojedynki w grupie, pokonując zespoły: II LO w Koninie (II), V LO w Poznaniu oraz I LO w Kaliszu. Nasza reprezentacja wygrała grupę i była zespołem rozstawionym. Niestety, losowanie par ćwierćfinałowych dla naszych zespołów było bardzo niekorzystne – dwa składy z naszej szkoły pechowo trafiły na siebie. Po bratobójczym pojedynku nt. „Śmierć premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze 4 lipca 1943 r. była punktem zwrotnym dla sprawy polskiej w okresie II wojny światowej” zwyciężył zespół pierwszy. Niestety, w półfinale nasz zespół, będąc stroną opozycji, przegrał według jury 2:3 tezę „Polska dyplomacja w okresie II wojny światowej należycie zabiegała o sprawy polskie” z zespołem VII LO w Poznaniu, który potem zwyciężył w finale i będzie reprezentował nasze województwo w finale turnieju w Warszawie.