You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

  • 2021-04-28

42 spotkania, kilka godzin ciekawych rozmów m.in. o historii regionu, zmianach klimatycznych, dietach z Internetu, a do tego radość uczniów i nauczycieli z bycia razem, choć za pośrednictwem łącza internetowego – tak w telegraficznym skrócie opisać można X Festiwal Nauki i Sztuki zorganizowany w III LO w Koninie.

Festiwal odbył się 28 kwietnia. Mimo tego, że pandemia wymusiła przeniesienie go do Internetu, to wydarzenie miało niepowtarzalny klimat. Dzięki formie online byliśmy obecni w kilku miastach, a nawet poza granicami kraju. Cieszy nas udział wspaniałych gości oraz duże zainteresowanie ze strony młodzieży – również absolwentów, których ścieżki kariery zaprowadziły do innych krajów.

Gośćmi festiwalu byli m. in. przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, PWSZ w Koninie, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie, Polska Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Uniwersyteckiego w Krakowie, Damian Kruczkowski – dyrektor MBP w Koninie, Barbara Halska - prezes Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli czy Grzegorz Walijewski - rzecznik IMGW-PIB. Tematy, które poruszali podczas spotkań ze słuchaczami trafiały w zainteresowania uczniów i ich oczekiwania. Rozmowy toczyły się wokół problemów klimatycznych w naszym kraju, negatywnych skutków nadużywania napojów energetycznych, stosowania diet internetowych czy wykorzystania najnowszych technologii w samorozwoju uczniów. Nie zabrakło odniesień do historii regionu dotyczących losów ewangelików i kamedułów na Ziemi Konińskiej. Przy tej okazji zachęcamy uczniów 3 LO do tworzenia Kroniki „małych ojczyzn”.

Festiwal to też okazja do pokazania umiejętności i dokonań naszych wychowanków. Uczniowie mają okazję rozwijać kompetencje kluczowe, zaprezentować i przybliżyć kolegom z innych klas swoje zainteresowania, podzielić się sukcesami i wiedzą oraz umiejętnościami językowymi. Dla „pierwszaków”, którzy przez pandemię nie zdążyli w pełni poznać historii szkoły i jej patrona przybliżyliśmy postać C.K. Norwida.

Celem festiwalu jest umożliwienie uczniom spotkania w jednym miejscu ludzi wielu zawodów, talentów i umiejętności po to, żeby poszerzyć wiedzę, rozwinąć zainteresowania, a być może nakierować na wybór właściwego kierunku studiów.